Fasola adzuki – bogate źródło energii

Pochodzenie fasoli adzuki (azuki)

Fasola Adzuki wywodzi się z obszaru Chin i Japonii, gdzie stanowi jeden z najpopularniejszych pokarmów (serwowana jest podczas najważniejszych uroczystości narodowych, np. wchodzi w skład tradycyjnych pierożków przygotowywanych z okazji Nowego Roku). Obecnie uprawiana jest także m. in. w  innych krajach Azji Wschodniej, w Indiach, Nowej Zelandii czy w Stanach Zjednoczonych. Stanowi fasolę o niewielkich, zazwyczaj czerwono – brązowych ziarnach. 

Wartości odżywcze fasoli adzuki

  • Jak każda fasola, również adzuki stanowi doskonałe źródło białka, błonnika oraz minerałów
  • na tle innych roślin strączkowych jest lekkostrawna, choć sycąca
  • fasola adzuki jest bogatym źródłem witamin z grupy B (regulujących m. in. funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego), w tym także kwasu foliowego oraz niezbędnej dla zdrowia hormonalnego kobiet witaminy B6
  • stanowi źródło żelaza, miedzi, cynku, manganu i molibdenu – minerału aktywującego enzym wspomagający wątrobę w procesie oczyszczania organizmu z siarczyn (konserwantów dodawanych do pożywienia, m.in. do suszonych owoców)
  • fasola Adzuki wzmacnia, obniża poziom cholesterolu, wspomaga procesy detoksykacyjne organizmu, poprawia jakość krwi.

Profil ajurwedyjski fasolki adzuki

* Vata: Osoby o konstytucji Vata powinny spożywać fasolkę Adzuki w małych ilościach, na ciepło, zawsze z dodatkiem masła klarowanego lub oleju tłoczonego na zimno.  Fasolkę należy ugotować zgodnie z zasadami gotowania strączków dla tej doszy.*

* Pitta: Fasolka Adzuki jest świetnym wyborem dla Pitty, szczególnie, jeśli prowadzi ona aktywny tryb życia i jej zapotrzebowanie na białko jest zwiększone.

* Kapha: Dla osób o konstytucji Kapha fasolka Adzuki również stanowi świetny wybór. Będzie regulować apetyt, sycić oraz dostarczać białka i minerałów.  

Przygotowanie fasoli adzuki

  • fasolę adzuki należy namoczyć na noc
  • po namoczeniu fasolę gotujemy w świeżej wodzie z dodatkiem kuminu, czarnego pieprzu i imbiru (osoby o konstytucji Vata powinny dodać również szczyptę asafetydy, która neutralizuje wzdymające właściwości strączków, zaś Pitta powinna uważać na pikantne przyprawy i stosować imbir w formie sproszkowanej)
  • adzuki najlepiej gotować w proporcji: 1 szklanka fasoli na 4 szklanki wody
  • czas gotowania to ponad godzina (Vata powinna szczególnie dbać o to, by fasolka była ugotowana do miękkości)
  • fasolka stanowi świetny dodatek do zup, warzyw czy do ryżu basmati. Ugotowaną fasolę można również zblendować z przyprawami, masłem klarowanym lub oliwą i warzywami (np. burak, papryka) w celu otrzymania pasty, która będzie stanowić dodatek do warzyw lub pieczywa. 

Fasolka adzuki – dla kogo?

Fasolka adzuki, jako źródło minerałów i witamin, które dostarczają energii,  poprawiają jakość krwi i regulują funkcjonowanie układu nerwowego będzie świetnym wyborem dla kobiet, które zmagają się ze zmęczeniem, osłabieniem, stresem czy potrzebują większej ilości roślinnego białka w diecie i zdrowych, sycących pokarmów. 

*Zasady gotowania i spożywania strączków dla Vaty (w celu obniżenia ich substancji antyodżywczych i wzdymających):
Strączki moczymy na 20 min po czym zmieniamy wodę i zostawiamy na noc. Gotujemy w świeżej wodzie, bez przykrywki, do miękkości, z przyprawami: kumin, czarny pieprz, asafetyda i imbir. Spożywamy na ciepło (nie jako dodatek do sałatek), w małych ilościach, z masłem klarowanym (ghee) bądź innym zdrowym tłuszczem dodanym do ugotowanej fasoli, w ilości nie większej niż 35g. 

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *