Ajurweda

Ajurweda (ajur = ‘życie’, weda = ‘wiedza’) – stanowi spójny system obejmujący medycynę naturalną, filozofię, styl życia, psychologię ajurwedyjską, ziołolecznictwo, jogę oraz terapie naturalne. Ajurweda to wywodząca się z Indii starożytna, ale uniwersalna, sztuka szczęśliwego i zdrowego życia.

Według ajurwedy człowiek jest istotą złożoną z ciała, umysłu i ducha. Ajurweda kładzie równomierny nacisk na utrzymanie w dobrej kondycji wszystkich trzech aspektów naszej egzystencji. Brak harmonii na którymkolwiek poziomie będzie prowadzić do dalszych zaburzeń.

Ajurweda jest w dużej mierze medycyną prewencyjną. Oferuje szereg narzędzi wspomagających w utrzymaniu zdrowia, młodości i dobrostanu.  W razie choroby wspomaga w procesie odzyskiwania zdrowia poprzez odżywianie, zioła, terapie, masaże, jogę, styl życia, a przede wszystkim pracę z emocjami i sposobem myślenia.

Indywidualne podejście ajurwedy do człowieka stanowi o jej uniwersalnym charakterze.  To właśnie rozpoznanie i poszanowanie różnorodności naszych potrzeb sprawiło, że Ajurweda tak mnie zafascynowała. Podstawą w procesie utrzymania zdrowia bądź leczenia jest w Ajurwedzie rozpoznanie indywidualnej natury danej osoby, jej konstytucji (prakriti) oraz tego, jak funkcjonuje jej ciało i umysł (vikriti). Dopiero po określeniu  prakriti i vikriti, dobiera się zioła i pokarmy, zawsze indywidualnie. Realizowanie  spersonalizowanego planu zdrowienia jest efektywne.

Ajurweda to także styl życia oparty na świadomości własnego ciała i umysłu, na umiejętnie dokonywanych wyborach tego, co dla nas dobre, co nam służy, na kultywowaniu dobrej relacji ze sobą, z innymi, z Wszechświatem.