Komosa ryżowa (quinoa) – źródło białka

Pradawne pochodzenie komosy ryżowej 

Komosa ryżowa, błędnie uważana za zboże, to w rzeczywistości bogate w białko, minerały i błonnik nasiona. Oryginalnie uprawiana na terenach Ameryki Południowej dziś, ze względu na swoje walory zdrowotne i odżywcze,  popularna także w Europie. 

Na terenach Ameryki Południowej quinoa uprawiana była już 3 tysiące lat p.n.e. Inkowie nazywali ją ‘Matką wszystkich nasion’, Aztekowie swoim złotem. 

O komosie ryżowej pierwszy raz usłyszałam 10 lat temu podczas jednego z moich pierwszych szkoleń ajurwedyjskich w Shivani Ayurveda w Indiach. W Polsce nasiona te nie były jeszcze tak powszechnie dostępne, choć dla ich lekko orzechowego smaku i  puszystej tekstury warto było zadać sobie nieco trudu, by je zdobyć.  Dziś znajdziesz ją w każdym supermarkecie. 

Wartości odżywcze komosy ryżowej

  • Komosa ryżowa stanowi wyjątkowo bogate źródło roślinnego białka: zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, a ich zawartość jest wysoka
  • quinoa jest źródłem m.in.:  magnezu, manganu, żelaza, miedzi, cynku oraz witamin z grupy B i witaminy E
  • nie zawiera glutenu
  • stanowi świetne źródło błonnika
  • ze względu na wysoką zawartość białka nasiona są sycące i dostarczają  energii

Profil ajurwedyjski komosy ryżowej

Quinoa jest lekkostrawna, wychładzająca i słodka. Ma charakter sattwiczny, czyli harmonizuje i wzmacnia.  Jej właściwości sprawiają, że stanowi pokarm uniwersalny i odpowiedni dla wszystkich dosz, choć osoby o konstytucji Vata, ze względu na dużą ilość białka zawartego w komosie ryżowej, powinny spożywać komosę ugotowaną do miękkości, z rozgrzewającymi przyprawami (czarny pieprz, imbir, kumin) oraz z dodatkiem masła klarowanego bądź dobrej jakości oleju tłoczonego na zimno. 

Przygotowanie komosy ryżowej

  • w celu zintensyfikowania orzechowego smaku komosy możesz ją podprażyć przed ugotowaniem
  •  gotuj w wodzie w proporcji 1 (quinoa) : 2 (woda), na małym ogniu pod przykryciem przez około 15 min (gotowe nasionka staną się półprzezroczyste)
  • możesz spożywać z warzywami (w zastępstwie np. ryżu), wspaniale smakuje z masłem klarowanym lub na słodko (tzw. ‘komosianka’ – zamiast płatków owsianych)

Komosa ryżowa – dla kogo?

Quinoa stanowi świetne rozwiązanie dla wegan i tych, którzy chcą wzbogacić  swoje odżywianie dodatkowym źródłem roślinnego i lekkostrawnego białka. Szczególnie polecana osobom aktywnym, o konstytucji Pitta i Kapha. Komosę ryżową polecam podczas konsultacji ajurwedyjskich kobietom, które prowadzą aktywny tryb życia, zmagają się ze zmęczeniem, potrzebują nieco więcej białka, żelaza i magnezu w diecie.

https://www.matrika.pl/konsultacja-ajurwedyjska/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *